# | Team | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | Total | Time |
---|
1 | Moscow SU 2: Egor Kulikov, Mikhail Levin, Pavel Nalivaiko | +1106:50 | +2181:11 | +54:33 | | +1222:49 | +286:17 | +32:07 | -2 | +72:36 | +22:03 | +12:27 | 9 | 1067 |
2 | SPb IFMO 1: Iskander Akishev, Mikhail Dvorkin, Roman Satyukov | +53:21 | +1190:48 | +1120:23 | | +1224:59 | +2287:43 | +15:47 | -17 | +117:16 | +130:19 | +11:28 | 9 | 1167 |
3 | Moscow SU 1: Andrey Khalyavin, Andrey Rumyantsev, Ivan Popelyshev | +149:34 | +1195:06 | +35:30 | | +1143:41 | -1 | +40:25 | | +279:32 | +131:04 | +16:42 | 8 | 788 |
4 | Saratov SU 2: Alex Klimov, Sergey Nazarov, Vitaly Goldshteyn | +112:30 | +2296:11 | +129:18 | | +1197:07 | | +45:47 | | +68:06 | +22:58 | +9:00 | 8 | 938 |
5 | Novosibirsk SU 1: Stepan Gatilov, Vladislav Kuzkokov, Vyacheslav Tokarev | +183:38 | +1278:29 | +74:54 | | +219:35 | | +35:54 | -4 | +143:17 | +28:29 | +42:32 | 8 | 1022 |
6 | Petrozavodsk SU 2: Alexey Nikolaevskiy, Denis Denisov, Ilya Nikolaevskiy | +169:50 | +275:30 | +100:38 | | +1218:30 | | +39:13 | | +179:44 | +14:47 | +22:32 | 8 | 1036 |
7 | SPb IFMO 3: Dmitriy Abdrashitov, Dmitriy Paraschenko, Fedor Tsarev | +1280:32 | +1283:39 | +61:56 | | +213:36 | | +34:49 | | +1163:36 | +29:48 | +13:16 | 8 | 1136 |
8 | Ural SU 1: Denis Musin, Sergey Pupyrev, Vladimir Yakovlev | +284:34 | | +281:58 | | +184:45 | | +45:32 | | +132:12 | +131:20 | +24:44 | 7 | 841 |
9 | Belarusian SU 1: Mikita Lesnikau, Pavel Irzhavsky, Uladzimir Kerus | +195:20 | -3 | +108:11 | | +204:23 | | +49:50 | | +154:47 | +468:49 | +22:12 | 7 | 880 |
10 | Orel STU 1: Dmitry Zhukov, Ilia Shishkov, Mikhail Ershov | +1277:11 | | +105:07 | | +2200:43 | | +51:13 | | +186:49 | +27:22 | +38:20 | 7 | 944 |
11 | SPb SU 1: Gleb Leonov, Sergey Bankevich, Vitaly Valtman | +294:37 | +4265:12 | +1121:36 | | -1 | | +26:49 | | +118:33 | +129:08 | +137:58 | 7 | 1030 |
12 | Ural SU 2: Alexander Ipatov, Artem Melentyev, Dmitry Ivankov | +246:31 | +7285:37 | +69:10 | | +1170:38 | | +49:25 | | -1 | +132:45 | +9:36 | 7 | 1040 |
13 | SPb SU 2: Alexandra Zykova, Dmitry Antipov, Nikolay Vyahhi | | +6299:29 | +4151:56 | | +2193:37 | | +141:08 | | +90:26 | +32:18 | +19:59 | 7 | 1085 |
14 | Moscow SU 3: Alexander Yuriev, Arsenii Klimovski, Vadim Antonov | +250:22 | +2142:13 | +4186:33 | | | | +40:09 | | +3285:47 | +11:45 | +22:24 | 7 | 1116 |
15 | Stavropol SU: Dmitry Edel, Ivan Krasilnikov, Michael Babenko | +3299:50 | | +4108:09 | | +2287:14 | | +57:38 | | +2160:15 | +118:49 | +130:41 | 7 | 1219 |
16 | Vologda SPU: Nikita Rybak, Vyacheslav Trifonov, Yaroslav Muzykantov | | | +1137:44 | | +145:09 | | +45:21 | | +3193:01 | +115:59 | +39:04 | 6 | 674 |
17 | Kazakh NU 1: Artem Iglikov, Darkhan Tuyenbayev, Rustem Arzymbetov | -1 | | +78:21 | | +167:12 | | +49:59 | | +4297:07 | +128:50 | +14:43 | 6 | 733 |
18 | Saratov SU 3: Dmitry Klenov, Dmitry Meshcheryakov, Victor Denisov | +168:58 | | +198:50 | | +1291:02 | | +53:45 | | -4 | +140:50 | +26:50 | 6 | 736 |
19 | SPb Polytechnical U 1: Alexander Mishunin, Grigory Yaroslavtsev, Yuriy Kiselev | | | +162:44 | | +266:15 | | +44:37 | | +118:34 | +368:58 | +19:20 | 6 | 737 |
20 | Altai STU 1: Alexander Barsukov, Andrey Akinshin, Artur Mogozov | -2 | | +2117:48 | | +3275:10 | | +40:30 | | +180:58 | +15:33 | +33:07 | 6 | 760 |
21 | Tartu U: Hendrik Nigul, Martin Pettai, Mihkel Kree | | -2 | +172:46 | | +111:30 | | +117:44 | | +1278:32 | +350:42 | +33:41 | 6 | 761 |
22 | SPb IFMO 2: Alexander Toropov, Vladislav Isenbaev, Vsevolod Oparin | -7 | | +55:16 | | +3181:23 | | +81:21 | -4 | +1268:52 | +115:36 | +83:13 | 6 | 783 |
23 | Petrozavodsk SU 1: Alexander Urban, Ivan Arkhipov, Viacheslav Medvedev | | | +1132:31 | | +5256:37 | | +52:54 | | +105:42 | +265:40 | +24:39 | 6 | 794 |
24 | South Ural SU: Andrey Kargapolov, Maksim Galkin, Vitaly Belokobylskiy | -4 | +2276:01 | +1121:07 | | -3 | | +48:09 | | +1188:03 | +119:33 | +134:56 | 6 | 806 |
25 | SPb SU 3: Eugene Petrenko, Nikolay Chashnikov, Vladislav Kudinov | +204:12 | | +1261:16 | | | | +53:36 | | +279:19 | +44:32 | +22:34 | 6 | 883 |
26 | Saratov SU 1: Dmitry Matov, Natalia Bondarenko, Stanislaus Pak | -7 | | -2 | | +127:27 | | +39:18 | | +180:17 | +15:29 | +26:28 | 5 | 387 |
27 | Yerevan SU 1: David Haykazyan, Levon Haykazyan, Vahe Musoyan | | -2 | +3139:28 | | -3 | | +53:08 | | +202:32 | +247:09 | +40:32 | 5 | 581 |
28 | Izhevsk STU 1: Alexander Skidanov, Alexey Kuzyakov, Yuri Gubin | +5270:23 | | +1107:47 | | -9 | | +43:11 | | | +17:03 | +129:12 | 5 | 606 |
29 | Rybinsk SAAT: Alexandr Kiselev, Alexey Mirzoyan, Ilya Nechaev | | | +1137:16 | | +1286:52 | | +68:39 | | | +49:34 | +131:13 | 5 | 631 |
30 | SPb IFMO 4: Alexander Semennikov, Dmitriy Trofimov, Maxim Buzdalov | | | -4 | | +288:25 | | +48:43 | | +217:22 | +129:35 | +128:26 | 5 | 650 |
31 | Tbilisi SU 1: Davit Rachvelishvili, Giorgi Lekveishvili, Nicholas Jimsheleishvili | | | -3 | | +194:43 | | +49:48 | -1 | +2274:03 | +142:43 | +41:19 | 5 | 660 |
32 | SPb ETU: Alexey Preobrazhensky, Antony Popovich, Sergey Simonchik | +7294:02 | | +102:09 | | -3 | | +48:02 | | -1 | +31:40 | +135:48 | 5 | 670 |
33 | Vilnius U 1: Andrius Stankevicius, Gintautas Miliauskas, Linas Petrauskas | | +1230:41 | +143:29 | | | | +196:32 | | | +185:59 | +62:06 | 5 | 676 |
34 | Perm SU 1: Andrey Khlyzov, Mikhail Klimov, Pavel Ponomarev | +6282:38 | | +2128:17 | | | | +56:32 | | -5 | +24:15 | +143:07 | 5 | 713 |
35 | Moscow PEI: Dmitry Orlov, Ivan Korostelev, Ivan Podogov | +4285:11 | | +233:12 | | | | +74:00 | | | +25:08 | +38:47 | 5 | 735 |
36 | Moscow IPT 2: Alexey Davydov, Andrey Lokot, Iakov Dlougach | +5292:14 | | +3204:13 | | | | +53:01 | | | +19:55 | +146:26 | 5 | 794 |
37 | Belarusian SU 2: Alexey Vavilov, Petr Korotkevich, Vitaly Gorevoy | +3292:26 | | +3175:44 | | -4 | | +73:33 | | | +361:17 | +254:48 | 5 | 875 |
38 | Udmurt SU: Artem Saitov, Denis Kotegov, Pavel Ajtkulov | | | +195:09 | | -6 | | +73:48 | | | +114:10 | +26:50 | 4 | 248 |
39 | Latvia U 1: Aleksandrs Belovs, Rihards Opmanis, Uldis Barbans | | -4 | +295:41 | | | | +49:35 | -2 | -5 | +154:57 | +11:27 | 4 | 269 |
40 | Moscow IPT 1: Igor Kvasov, Mihail Kostin, Shved Daniel | -4 | | +2173:03 | | | | +47:04 | -1 | -1 | +17:09 | +36:35 | 4 | 313 |
41 | Tyumen SU: Andrey Beckman, Dmitry Bochkarev, Michael Kolodyazhnyy | | -3 | +197:33 | | | | +102:14 | | | +152:25 | +30:17 | 4 | 321 |
42 | Moscow EPhI 2: Andrey Styskin, Arkadiy Torosyan, Sergey Popov | | | +2164:29 | | | | +70:40 | | -4 | +50:24 | +26:21 | 4 | 350 |
42 | Izhevsk STU 2: Anton Chudinovskikh, Evgeniy Kuzyakov, Victor Kamashev | +210:14 | | | | -5 | | +65:49 | | | +118:03 | +37:35 | 4 | 350 |
44 | Perm SU 2: Alexey Krayev, Andrey Durakov, Mikhail Okunev | | | +225:05 | | | -1 | +66:39 | | | +148:37 | +118:58 | 4 | 397 |
45 | Ufa SATU: Damir Akhmetzyanov, Ildar Gumerov, Marina Mukhacheva | | | +1280:21 | | -5 | | +59:24 | | | +43:41 | +28:08 | 4 | 430 |
46 | Tomsk SU 2: Dmitry Stephantsov, Maxim Kulikov, Michael Kudinov | | | +1131:31 | | | | +197:17 | | | +39:44 | +59:13 | 4 | 446 |
47 | SPb SU 4: Kirill Tchikhatchev, Pavel Stupnikov, Roman Belov | | | +2228:02 | | | | +78:55 | | | +62:23 | +54:52 | 4 | 462 |
48 | Ivanovo SPU 1: Anatoliy Tolstobrov, Ilya Grebnov, Sergey Grebnov | | | +1184:59 | | -4 | | +88:13 | | | +170:03 | +179:37 | 4 | 481 |
49 | Altai STU 2: Andrew Sikerin, Maxim Kolosovskiy, Roman Gomenuk | -7 | | +1155:03 | | | | +3119:37 | | -1 | +262:41 | +47:29 | 4 | 503 |
50 | Yaroslavl SU: Alexander Lukjanov, Roman Stulov, Victor Vinogradov | | | +3128:25 | | -3 | | +71:21 | | | +291:06 | +274:45 | 4 | 504 |
51 | SPb Polytechnical U 2: Anton Timofeev, Dmitry Churinov, Vladimir Rutsky | | | +282:19 | | | | +89:04 | | | +68:16 | +150:41 | 4 | 509 |
52 | Vyatka SHU: Ivan Matantsev, Maxim Korchomkin, Roman Vesnin | -4 | | +3173:10 | | | | +66:00 | -2 | | +340:56 | +354:02 | 4 | 513 |
53 | Samara SAU: Alexander Sergeyev, Dmitry Bycov, Michail Shamaev | | | +8222:51 | | | | +35:59 | | | +53:15 | +127:16 | 4 | 517 |
54 | Ural SU 3: Alexey Samsonov, Andrey Ustinov, Daniil Aizenshtein | | | +1288:49 | | | | +82:10 | | | +171:10 | +38:28 | 4 | 519 |
55 | Moscow SU 4: Anton Fonarev, Ilya Kornakov, Rostislav Deviatov | | | +7280:59 | | -5 | | +60:22 | | | +21:14 | +32:14 | 4 | 533 |
56 | Moscow EPhI 1: Dmitry Korolev, Victor Alushin, Vladimir Radko | | | | | +2293:43 | | +70:49 | | | +434:14 | +145:33 | 4 | 582 |
57 | Latvia U 2: Arturs Verza, Pavels Andrejevs, Rudolfs Opmanis | | | +3273:15 | | -2 | | +73:36 | | | +350:59 | +153:24 | 4 | 589 |
58 | Tashkent U of IT 1: Ilya Abroskin, Marat Abilov, Xurshid Normurodov | | | +7271:23 | | | | +57:03 | | -7 | +325:59 | +40:55 | 4 | 593 |
59 | Novosibirsk SU 2: Alexey Staroletov, Mikhael Atuchin, Semyon Romanchenko | | | +5250:09 | | | | +89:56 | | | +3101:02 | +251:42 | 4 | 691 |
60 | Moscow AI: Dmitry Risenberg, Ekaterina Sambukova, Ilya Peretyagin | | | -5 | | +292:59 | | +102:55 | -1 | | +251:31 | +6220:43 | 4 | 825 |
61 | Far Eastern NU 2: Grigoriy Alexanin, Igor Oleynikov, Oleg Tuphanov | | | -2 | | | | +62:11 | | | +40:14 | +21:08 | 3 | 123 |
62 | Tbilisi SU 2: Irakli Khomeriki, Jason Zarkua, Revaz Khurtsilava | | | -14 | | | | +57:51 | | -2 | +131:33 | +116:23 | 3 | 144 |
62 | Belarusian SU of IR: Aliaksei Yaletski, Maksim Melnikau, Yury Nikolayuk | | | -9 | | | | +59:22 | | | +124:26 | +41:42 | 3 | 144 |
62 | Far Eastern NU: Anton Zhuplev, Igor Burago, Igor Tuphanov | | | | | | | +70:05 | | -1 | +27:07 | +47:06 | 3 | 144 |
65 | Suleyman Demirel U 1: Almaz Rakhmetov, Azat Yerzhan, Baglan Sarsen | | | -9 | | | | +78:07 | | -4 | +59:45 | +31:32 | 3 | 168 |
66 | Belarusian SU 3: Aliaksei Tolstsikau, Mikalai Kastiukovich, Vitaly Ramanchik | -5 | | -1 | | | | +56:40 | -1 | -6 | +245:23 | +33:28 | 3 | 174 |
67 | Russian-Armenian SU 1: Aram Harutyunyan, Eduard Piliposyan, Suren Gishyan | | | | | | | +66:22 | | | +147:36 | +42:10 | 3 | 175 |
68 | Yerevan SU 2: Ara Arakelyan, Gor Ghazaryan, Zorayr Zakaryan | | | -7 | | | | +76:47 | | | +226:00 | +47:34 | 3 | 189 |
69 | Siberian SUTI 1: Alexandr Bakhturin, Anton Nikolayev, Anton Rakitskiy | | | -6 | | | | +76:44 | | | +64:07 | +141:43 | 3 | 201 |
70 | Krasnoyarsk SU: Michael Kormyshov, Nikolay Suboch, Sergey Ignatiev | | | -3 | | | | +84:37 | | | +225:36 | +55:02 | 3 | 204 |
71 | Yerevan SEUA 1: Arthur Adyan, Tigran Hayrapetyan, Vahe Gulyan | | | | | | | +106:07 | | -3 | +42:14 | +64:52 | 3 | 212 |
72 | Volgograd STU: Alexander Kapysh, Alexander Kataev, Valery Shershnyov | | | | | -4 | | +105:02 | | | +72:30 | +40:12 | 3 | 217 |
73 | Altai STU 3: Sergey Mashkov, Varvara Krajvanova, Ivan Olenchenko | | | -1 | | | | +128:37 | | -3 | +31:08 | +63:45 | 3 | 222 |
74 | Novosibirsk SU 3: Dmitry Butyugin, Dmitry Kovchin, Roman Sorokin | | | -2 | | -4 | | +88:46 | | | +162:54 | +139:13 | 3 | 229 |
75 | Suleyman Demirel U 3: Andrey Bogdanchikov, Madi Sagimbekov, Madi Satayev | | | -7 | | | | +74:55 | | | +340:21 | +61:32 | 3 | 235 |
76 | Suleyman Demirel U 4: Askar Satabaldiyev, Salamat Nuraliyev, Stepan Uvarov | | | -6 | | | | +73:11 | | -3 | +331:48 | +76:43 | 3 | 240 |
77 | Tomsk PU: Denis Sansungov, Ivan Fondorov, Oleg Kurganov | -6 | | | | | | +275:48 | | -5 | +263:18 | +25:32 | 3 | 243 |
78 | Kyrgyz-Russian Slavic U 2: Ermat Alymbaev, Igor Goroshko, Stanislav Romanenko | | | | | | | +92:44 | | | +238:50 | +74:26 | 3 | 244 |
79 | Novosibirsk STU 1: Ivan Kirillov, Michail Kotov, Sergey Fedorov | | | -3 | | -5 | | +49:33 | | | +70:53 | +375:19 | 3 | 254 |
80 | Novokuznetsk BI of Kemerovo SU: Alexander Arykov, Konstantin Avdeev, Maxim Melnikov | | | -14 | | | | +126:16 | | | +46:34 | +87:17 | 3 | 259 |
81 | Tomsk SU of CSR: Alexey Boyko, Ilya Kolotaev, Vyacheslav Bazhinov | | | -3 | | | | +101:48 | | | +130:58 | +272:39 | 3 | 263 |
82 | Petrozavodsk SU 3: Konstantin Senichev, Petr Koppalev, Vitaliy Homyakov | | | -7 | | | | +111:58 | | | +142:20 | +93:32 | 3 | 266 |
83 | Krasnoyarsk STU 1: Alexey Lifanov, Dmitriy Musienko, Pavel Tolstikov | | | | | -3 | | +89:10 | | | +168:37 | +175:25 | 3 | 272 |
83 | Immanuel Kant SU: Anton Michailov, Maxim Bulva, Sergey Chernykh | | | | | | -1 | +101:59 | | | +348:32 | +63:44 | 3 | 272 |
83 | Tashkent U of IT 3: Aleksandr Gafner, Pak Aleksandr, Ruslan Xayrov | | | -1 | | | | +2115:24 | | | +128:25 | +69:28 | 3 | 272 |
86 | Pskov SPI 1: Andrey Timofeev, Mikhail Barsukov, Oleg Lunkin | | | | | | | +2126:49 | | | +135:33 | +62:53 | 3 | 283 |
87 | Russian-Armenian SU 2: Armen Tsirunyan, Mikael Elizbaryan, Zaven Grigorian | -1 | -1 | -1 | -3 | -1 | -61 | +142:12 | -1 | -1 | +50:30 | +101:09 | 3 | 293 |
88 | Tyumen SOGU: Dmitry Kovalioff, Pavel Tomin, Alexander Kazakov | | | -2 | | | | +2151:17 | | | +23:04 | +161:30 | 3 | 295 |
89 | Volgograd SU: Mihail Osipov, Semen Gulyaev, Dmitry Vedenyapin | | | -4 | | | | +118:39 | | | +230:08 | +268:30 | 3 | 296 |
89 | Russian-Armenian SU 3: Arthur Movsesyan, Eduard Bagrov, Tigran Piloyan | | | -1 | | | | +1155:02 | | | +30:42 | +91:58 | 3 | 296 |
91 | Yerevan SU 3: Gevorg Horomyan, Hovhannes Tananyan, Mkrtich Soghomonyan | | | -3 | | | -2 | +69:55 | -3 | | +296:55 | +92:40 | 3 | 297 |
91 | Rubtsovsk II: Alexander Mironov, Oleg Kirokdonov, Vladimir Danilenko | -5 | | -1 | | | | +109:05 | | | +447:10 | +61:30 | 3 | 297 |
93 | Novosibirsk STU 2: Alexandr Ignatyev, Dima Garpinchenko, Ilia Stupokov | | | -5 | | | | +142:39 | | | +150:51 | +87:54 | 3 | 299 |
94 | Vilnius U 2: Adomas Paltanavicius, Daumilas Ardickas, Vilius Visockas | | | | | | | +67:18 | -1 | | +675:52 | +48:54 | 3 | 310 |
95 | Tbilisi SU 3: Andrey Lutsenko, Eldar Bogdanov, Giorgi Saghinadze | | | | | | | +102:47 | | | +375:19 | +78:05 | 3 | 315 |
96 | Siberian S Industrial U: Artem Grigorev, Ivan Kolesnikov, Yury Shvedov | | | -2 | | | | +182:47 | | | +234:37 | +64:45 | 3 | 320 |
97 | Kyrgyz-Russian Slavic U 1: Aleksander Afonin, Ilya Lopatkin, Stanislav Vashuk | | | -2 | | | | +101:06 | | | +286:19 | +266:01 | 3 | 333 |
98 | Pskov SPI 2: Andrey Medonchak, Valentin Gubarev, Yuri Nikolaev | | | | | | | +73:54 | | -7 | +131:28 | +1196:37 | 3 | 340 |
99 | Orel STU 2: Alexey Esin, Andrey Nazarov, Roman Vetrov | | | -3 | | | | +111:35 | | | +295:42 | +177:09 | 3 | 343 |
100 | Chita SU: Ivan Lukinsky, Michail Rozenberg, Vladimir Kostirsky | | | | | | | +108:12 | | | +439:43 | +127:19 | 3 | 354 |
101 | Tashkent U of IT 2: Khvan Nikolay, Shein Aleksey, Stepan Kravchenko | | | -8 | | | | +1135:01 | | | +345:25 | +99:55 | 3 | 359 |
102 | North Caucaus STU: Mikhail Sugakov, Sergey Pomazanov, Victor Shcherbakov | | | | | -6 | | +156:26 | | | +180:46 | +1101:11 | 3 | 377 |
103 | Siberian SUTI 2: Ivan Popryga, Konstantin Voenkov, Viktor Bakh | | | | | | | +141:44 | | -9 | +384:23 | +174:36 | 3 | 379 |
104 | Kutaisi SU 1: Besarion Barabadze, Rostom Nebieridze, Shalva Janelidze | | | -2 | | | | +175:30 | | | +182:29 | +112:14 | 3 | 389 |
105 | Kazakh-British TU 3: Alibek Datbayev, Daulet Zhanguzin, Zhamal Moldykulova | | | -8 | | | | +164:24 | | -2 | +334:44 | +133:49 | 3 | 391 |
106 | U of WE and D 1: Aziz Juraqulov, Ortigali Bazarov, Otabek Saidov | | | | | | | +139:51 | | -6 | +495:25 | +80:31 | 3 | 394 |
107 | NU of Uzbekistan 1: Akbar Pardayev, Khamza Davletov, Rakhimov Shukhrat | | | -1 | | | | +1194:40 | | | +194:09 | +160:36 | 3 | 408 |
108 | Altai SU: Alexnder Kirlitsa, Sergey Glotov, Viktor Makashov | | | -18 | | | | +73:36 | | | +2110:32 | +3128:30 | 3 | 411 |
109 | Omsk SU: Anton Valeryevich Nepomnyashih, Anton Valter, Igor Alexandrovich Goncharovsky | | | -4 | | | | +1156:50 | | | +3140:17 | +45:30 | 3 | 421 |
110 | Irkutsk STU: Aleksey Demidyuk, Konstantin Burov, Yulia Dubinina | | | -5 | | | | +2183:18 | | | +169:40 | +115:54 | 3 | 427 |
111 | Krasnoyarsk STU 2: Georgiy Savchenko, Ilya Minkin, Ivan Matkovsky | | | -8 | | | | +3202:10 | -2 | | +435:29 | +67:38 | 3 | 444 |
112 | Astana Moscow SU: Dmitriy Dmitriev, Maxim Kakyxin, Vladislav Zheltovskiy | -1 | | | | | | +157:35 | -6 | | +566:10 | +123:27 | 3 | 446 |
113 | Tbilisi SU 4: Akaki Mamageishvili, Alexander Mania, Alexander Sarkisov | | | | | | | +163:33 | | | +354:28 | +3111:17 | 3 | 448 |
114 | Belarus-Russia U: Aliaksandr Sazonenka, Raman Piatrou, Raman Prasnakou | | | | | | | +215:18 | | | +51:45 | +188:33 | 3 | 454 |
115 | American U Central Asia: Aleksey Vyatchanin, Maksat Amangeldiyev, Roman Kurbanov | | | | | | | +194:32 | | | +53:45 | +3148:41 | 3 | 455 |
116 | NU of Uzbekistan 2: Aliyev Ilshat, Kadamov Ruslan, Turaqulov Nodir | | | | | | | +164:39 | | -4 | +3136:27 | +178:59 | 3 | 458 |
117 | Kazakh-British TU 4: Bektur Suleimenov, Igor Derevyanko, Nailya Abdullina | | | -5 | | | | +191:21 | | | +147:06 | +2176:57 | 3 | 474 |
118 | Fergana B of Tashkent UIT 1: Juraev Islom, Morozov Alexander, Shadjalilov Rustam | | | -2 | | | | +188:57 | | | +561:47 | +126:21 | 3 | 475 |
119 | Khakas SU: Alexey Parshikov, Eugene Larchenko, Michael Starikov | | | +2297:30 | | | | | | | +236:58 | +68:10 | 3 | 481 |
120 | Kemerovo SU: Ivan Shestakov, Nazim Geidarov, Vladimir Frolov | | | | | | | +197:16 | | | +81:01 | +1185:28 | 3 | 483 |
121 | East-Siberian STU: Andrey Veselovskiy, Tsiren Oydopov, Vladimir Markheev | | | -4 | | | | +5214:21 | | | +186:00 | +64:47 | 3 | 484 |
122 | Eurasian NU 3: Dauren Mussa, Kuat Sandalov, Timur Diarov | | | | | | | +165:08 | | -2 | +460:05 | +2141:47 | 3 | 486 |
123 | Baikal SU of EL: Igor Mikeshin, Nikita Bayushkov, Sergey Devyaterikov | | | | | | | +122:16 | | | +4168:17 | +135:22 | 3 | 505 |
124 | Tashkent U of IT 4: Rustam Raximov, Xasan Kabulov, Xusan Kabulov | | | | | | | +91:12 | | | +3243:34 | +118:05 | 3 | 512 |
125 | Atyrau SU: Amankeldi Sagingaliyev, Geliy Sokolov, Talgat Utarshiyev | | | | | | | +4207:16 | | | +244:58 | +1122:31 | 3 | 513 |
126 | Westminster IU in Tashkent 2: Alisher Kutbitdinov, Lochinbek Shodiev, Muhiddin Bahranov | | | | | | | +234:26 | | | +291:10 | +161:05 | 3 | 526 |
127 | Tomsk SU 1: Evgeny Panin, Ilya Ponamarev, Pavel Pristupa | | | | | | -1 | +4289:46 | | | +218:36 | +183:16 | 3 | 530 |
128 | Kazakh-British TU 2: Danabek Kaliazhdarov, Pavel Fedorov, Syrymbet Iskakov | | | -5 | | | | +3213:15 | | | +272:44 | +1129:59 | 3 | 534 |
129 | Karaganda STU 3: Andrey Demidenko, Andrey Zinovyev, Sergey Passichenko | | | | | | | +4186:59 | | | +286:36 | +488:55 | 3 | 560 |
130 | Amur SU: Alexander Tonkikh, Andrey Gomzyakov, Igor Krivosheev | | | -1 | | -2 | | +155:27 | | | +7169:54 | +354:55 | 3 | 578 |
131 | Siberian S Aerospace U: Dinar Churmantaev, Felix Lukin, Vasilij Shestakov | | | -1 | | | | +4226:14 | -1 | | +465:29 | +382:09 | 3 | 593 |
132 | Ivanovo SPU 2: Alexey Zhulkov, Ilya Lazarev, Nick Korolev | | | -5 | | | | +77:18 | | | +8260:08 | +178:52 | 3 | 595 |
133 | Karaganda STU 2: Maxim Shpakov, Rustam Sekerbayev, Sergey Shpakovsky | | | -2 | | | | +4108:39 | | | +7113:31 | +183:21 | 3 | 624 |
134 | Altai STU 4: Alexander Mazhnik, Sergey Otmorsky, Evgeny Lutsenko | | | -1 | | | | +136:40 | | | +6187:07 | +1167:04 | 3 | 630 |
135 | Adyghe SU: Aleksey Lazarenko, Denis Titov, Vladimir Dagayev | | | | | | | +274:38 | | | +3133:55 | +2137:02 | 3 | 644 |
136 | Karaganda STU 1: Kolesnikov Nikolay, Mikhail Voloshin, Shatohin Andrey | | | -1 | | | | +169:46 | | | +4149:58 | +3188:09 | 3 | 646 |
137 | Siberian SU of Transport: Egor Kulagov, Ivan Sidoronov, Michail Sviridov | | | | | | | +5231:14 | | | +4167:52 | +159:19 | 3 | 657 |
138 | Tbilisi IBSU: Ilia Esartia, Mamuka Mghebrishvili, Nino Lomtadze | | | | | | | +1111:14 | | | +5155:42 | +3230:54 | 3 | 676 |
139 | Sokhumi Br of Tbilisi SU: Armen Aarabkhanian, Erekle Maghradze, Giorgi Shkhvatsabaia | | | | | | | +1287:57 | | | +159:08 | +291:41 | 3 | 677 |
140 | Eurasian NU 2: Arman Murzabulatov, Darhan Kalniyazov, Michael Golovinov | | | | | | | +5268:17 | | -2 | +343:10 | +4131:58 | 3 | 682 |
141 | Suleyman Demirel U 2: Anuar Kapanov, Nurbolat Khamitov, Vlad Telegin | | | | | | | +1222:41 | | -2 | +7129:02 | +3119:05 | 3 | 690 |
142 | Almaty I of PET: Artyom Karelskiy, Dmitriy Purgin, Maxat Utepbergenov | | | | | | | +3223:07 | | -1 | +6262:00 | +1190:46 | 3 | 875 |
143 | Kazakh NTU 2: Aidar Akshabayev, Danara Kalenova, Zhanna Bekzhankizi | | | | | | | +6275:06 | | | +8114:30 | +4136:05 | 3 | 885 |
144 | Institute of Physics and IT: Denis Vygovskiy, Dmitriy Vikharev, Vladimir Chebotaruov | | | | | | | | | | +175:50 | +134:17 | 2 | 149 |
145 | Yerevan SU 4: Arman Mnatsakanyan, Mkrtich Mazmanyan, Vahagn Nalbandyan | | | -3 | | | | -4 | | | +599:06 | +63:52 | 2 | 262 |
146 | Kazakh NTU 3: Mirzakhmet Syzdykov, Zhanibek Sydykov, Zhuldyz Amirbekov | | | -9 | | | | -6 | | | +9136:42 | +56:43 | 2 | 372 |
147 | Tashkent I of AC: Igor Asyamov, Ildar Xisamitov, Temur Yuliev | | | | | | | -4 | | | +3115:08 | +4187:20 | 2 | 442 |
148 | Kazakh NU 2: Alexandr Gavrilov, Alexandr Kuznetsow, Natalya Kim | | | | | | | +266:36 | | | -8 | +221:03 | 2 | 487 |
149 | Osh STU: Andrey Valiulin, Roman Strepetov, Saveliy Izhinbekov | | | | | | | +168:31 | | | +5234:00 | -3 | 2 | 502 |
150 | Fergana PI 1: Ahmadaliyev Bahodirjon, Farhod Kenjaev, Morozov Aleksandr | | | | | | | -2 | | | +9189:20 | +784:31 | 2 | 593 |
151 | Westminster IU in Tashkent 1: Anatoliy Kim, Munira Begmuratova, Nodirjon Siddikov | | | | | | -4 | | | | +4200:52 | +8161:14 | 2 | 601 |
152 | Eurasian NU 1: Artem Demidovich, Igor Tretyakov, Valikhan Bekturov | | | | | | | +206:24 | | | +7258:18 | -6 | 2 | 604 |
153 | Namangan EPI: Andrey Davlikanov, Rustam Rahimov, Yevgeniy Danilov | | | | | | | | | | +8135:24 | +2292:44 | 2 | 627 |
154 | NU of Uzbekistan 3: Andrew Karimov, Farukh Mukhamedov, Vladimir Popko | | | | | | | +5296:32 | | | -4 | +3255:49 | 2 | 711 |
155 | Samarkand B of Tashkent UIT 2: Begzod Fayziyev, Hoshim Raxmonov, Zaynidin Karshiyev | | | | | | | | | | +6257:27 | +3296:22 | 2 | 733 |
156 | Karakalpak SU 1: Nadir Alaminov, Sabitbek Erisbaev, Satmurat Toremuratov | | | | | | | -2 | | | -5 | +100:02 | 1 | 100 |
157 | Karaganda SU: Alexey Sharyy, Maxim Yemelyanenko, Ruslan Bduov | | | | | | | | | | -5 | +163:15 | 1 | 163 |
158 | Kazakh NTU 1: Arman Abdurasakov, Rasul Baudunov, Ravil Bikmukhametov | | | | | | | -2 | | | +3138:44 | -3 | 1 | 198 |
159 | Karshi SU: Feruza Imomova, Hudoyor Mamayusupov, Xurshid Marqaev | | | | | | | | | | | +212:04 | 1 | 212 |
160 | Fergana B of Tashkent UIT 2: Habibulin Zufar, Matqulov Otabek, Muhammadsadikov Nuriddin | | | | | | | | | | -1 | +226:03 | 1 | 226 |
161 | Batumi SMA: Anna Dogania, Lasha Tavartkiladze, Nodar Sharabidze | | | | | | | | | | +3180:28 | | 1 | 240 |
162 | Kyrgyz NU: Iliya Gicailo, Jakup Borubaev, Roman Kornienko | | | | | | | | | | +888:13 | | 1 | 248 |
163 | Tashkent SU of E 1: Jalol Qurbonov, Muslimov Ulugbek, Vladimir Sultanov | | | | | | | -1 | | | +284:33 | -6 | 1 | 284 |
164 | Fergana PI 2: Abdukadirov Alisher, Eremin Mihail, Rashidov Hamidullo | | | | | | | | | | +3234:11 | -8 | 1 | 294 |
165 | North Kazakhstan SU: Ivan Kupriyanov, Vladimir Borovskikh, Yevgeniy Skulditsky | | | | | | | +2255:35 | | | | | 1 | 295 |
166 | Urganch SU: Feruza Odambayeva, Ibragim Atadjanov, Shukrullo Bekchanov | | | | | | | | | | +6299:53 | | 1 | 419 |
167 | Rudny II: Alexandr Daitkhe, Alexandr Vezhlev, Vladimir Yankovenko | | | -3 | | | | | | | +10243:35 | -5 | 1 | 443 |
168 | Tashkent SU of E 2: Ikrom Rahmatov, Komil Rahmatov, Shehroz Yarkulov | | | | | | | | | | +9275:05 | | 1 | 455 |
169 | Urganch B of Tashkent UIT 2: Maksim Shulepov, Otabek Hujayev, Oybek Ollomov | -1 | | | | | | | | | +11296:05 | -1 | 1 | 516 |
170 | Komsomolsk-na-Amure STU: Ilya Kormin, Maxim Kazakov, Maxim Kruzhaev | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |
170 | Vladivostok SU of E: Andrew Chen, Evgeniy Ivanov, Nikita Mozharovskiy | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |
170 | Samarkand SU 2: Jonibek Jo''rayev, Mamur Bekmurodov, Zilola Maxmudova | -2 | | | | | | | | | -11 | | 0 | 0 |
170 | West Kazakhstan SU: Ivan Demidov, Lazar Gumarov, Sdykov Dauren | | | | | | | | | | -8 | -3 | 0 | 0 |
170 | Karakalpak SU 2: Adilbek Userov, Amir Alauatdinov, Muxamed Rustemov | | | | | | | | | | -1 | | 0 | 0 |
170 | Qarshi B of Tashkent UIT: Ilhom Almanov, Maqsud Holmurodov, Nodir Nazarov | | | | | | | | | | -9 | | 0 | 0 |
170 | U of WE and D 2: Eldor Hasanov, Rustam Ishmatov, Ulug''bek Enazarov | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |
170 | Samarkand B of Tashkent UIT 1: Ashraf Eshonqulov, Sherzod Elmurodov, Shoxista Abdualimova | | | -1 | | | | | | | -10 | -1 | 0 | 0 |
170 | Guliston SU 1: Abdulla Qambarov Abdulla, Anvar Abduqayumov, Zafar Usmonov | | | | | | | | -1 | | -17 | -6 | 0 | 0 |
170 | Fergana SU: Abdumalik Oripov, Erkin Islomov, Sherzod Farmonov | | | | | | | | | | -3 | -2 | 0 | 0 |
170 | Urganch Branch of TUIT 1: Dilshod Kuryazov, Ikrom Bobojonov, Irada Bekchanova | | | | | | | | | | -4 | -2 | 0 | 0 |
170 | Buxoro SU: Mansur Kurtov, Muhammad Qosimov, Musharraf Sayfieva | | | | | | | | | | -8 | -2 | 0 | 0 |
170 | Guliston SU 2: Abdurahmon Qurbonov, Gayrat Sulaymonov, Otabek Oralov | | | | | -1 | | | -2 | | | -5 | 0 | 0 |
170 | Kazakh NU 3: Andrey Kim, Igor Kim, Vladimir Malinnikov | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |
170 | Samarkand Campus of TUIT 1: Hamidov Hurshed, Pritkov Andrew, Razdobudko Elena | | | | | | | | | | -3 | -1 | 0 | 0 |
170 | Samarkand Campus of TUIT 2: Ahmedov Amir, Hakimov Naim, Masumov Emin | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |
170 | Samarkand SU 1: Azamat Togayev, Maksim Mixaylin, Shohruh Holmatov | | | | | | | -1 | | | -4 | -2 | 0 | 0 |
170 | Taskent SI of OS: Elena Pak, Vladimir Kadalashvili, Zarina Biktimirova | | | | | | | -1 | | | -9 | -1 | 0 | 0 |
170 | Yerevan SEUA 2: Avetik Davtyan, Hovahnnes Gulyan, Tigran Abovyan | | | | | | | | | | -8 | -2 | 0 | 0 |
170 | Batumi SU 1: Amiran Sharadze, Jambul Selimba, Manuchar Dolidze | | | | | | | | | | -12 | -2 | 0 | 0 |
170 | Kutaisi SU 2: Giorgi Linchiki, Mamuka Gogorishvili, Zviad Svanidze | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |
170 | Batumi SU 2: Armaz Mskhaladze, Eldar Mskhaladze, Zurab Jijavadze | | | | | | | | | | | | 0 | 0 |